Czym różnią się od siebie pojemniki masarskie?
Na pierwszy rzut oka pojemniki masarskie mogą wydawać się identyczne. Inne różnice można zauważyć gołym okiem. Czym w rzeczywistości się od siebie różnią? Dlaczego należy zachować czujność przy ich zakupie?
Surowiec
Większość pojemników na mięso jest wykonana po prostu z plastiku. Oczywiście jest to spore uproszczenie zagadnienia. Jak łatwo się domyślić jest wiele rodzajów i typów tworzyw sztucznych, czyli tzw. plastiku. Można, więc się domyślić, że pojemniki plastikowe na mięso mogą być wykonane z różnych rodzajów tworzyw. Powinny one spełniać szereg wymagań, które dopuszczają je do kontaktu z żywnością. Pojemniki plastikowe masarskie powinny też nadawać się do wielokrotnego czyszczenia silnymi detergentami. Nie każdy typ surowca sobie radzi z tym wyzwaniem. Ważne jest, więc by na pojemniku zaznaczona była informacja na temat dopuszczalnych form jego czyszczenia.
Możliwość zamykania
Pojemniki plastikowe na mięso często posiadają zamykane wieko. Nie jest ono jednak obowiązkowe. Oczywiście możliwość zamknięcia pojemnika wiąże się z zabezpieczeniem jego wnętrza przed przedostawaniem się do niego zanieczyszczeń, zabrudzeń i ciał obcych. Warto korzystać z zamknięć, ale nie są one obowiązkowe. Przed zakupem warto upewnić się, czy pojemniki plastikowe masarskie mają możliwość dokupienia do nich wieka lub, czy jest ono wliczone w cenę pojemnika. Wieka do pojemników często są niezbędne do tego, by je sztaplować i układać w bezpieczne stosy i sztaple.
Kolor
Z założenia pojemniki przeznaczone do przechowywania surowego mięsa powinny być czerwone. Kolor ten jest uznawany za dość uniwersalny i jest akceptowany przez większość firm gastronomicznych i lokali. Wynika to z założeń systemu analizy i kontroli zagrożeń żywności HACCP. To właśnie w nim czerwień zarezerwowano do kontaktu z surowym mięsem. Równocześnie trzeba podkreślić, że nie jest to jedyny dostępny kolor. Jeśli nie zamierzamy współpracować z firmą działającą w HACCP, to możemy korzystać z pojemników w dowolnym kolorze lub nawet w różnych kolorach. Możemy w ten sposób konkretny odcień przypisać do konkretnego produktu lub hali produkcyjnej. W takim wypadku ważny jest komfort pracy oraz to, by pojemniki ułatwiały pracę.