Dlaczego warto postawić na naczynia żeliwne?
Naczynia z żeliwa jeszcze do niedawna kojarzyły się głównie z babciną kuchnią. Dziś wracają do łask nie tylko z powodu mody na kuchnię retro. Okazuje się, że mają wiele zalet, które czynią z nich wygodne akcesoria do gotowania i pieczenia ulubionych potraw. Jakie są największe plusy garnków żeliwnych? Gdzie je kupić i jak wybrać produkty dobrej jakości?
Zalety naczyń żeliwnych – dlaczego warto mieć je w kuchni
Naczynia wykonane z żeliwa na nowo zaczynają cieszyć się popularnością. Nic dziwnego – są solidne, świetnie się prezentują, ułatwiają przygotowanie wielu popularnych potraw czy deserów. Garnki żeliwne są bardzo trwałe. Jeśli są odpowiednio używane i pielęgnowane, z powodzeniem służą przez wiele lat. Nie straszne im obicia czy przypalenia. Są także bardzo uniwersalne – można stawiać je na gazie, ale też używać w piekarniku, stosować przy płycie indukcyjnej. Świetnie trzymają temperaturę, więc gotowanie w nich jest szybkie, a przygotowane potrawy długo zachowują ciepło i świeżość. Miłośnicy zdrowych potraw docenią także możliwość gotowania beztłuszczowego, a także kolejny plus naczyń żeliwnych – fakt, że w czasie gotowania żelazo z naczynia trafia do potrawy, czyniąc ją zdrowszą i bardziej wartościową.
Gdzie kupić dobrej klasy garnki żeliwne?
Decydując się na naczynia żeliwne, warto stawiać na najwyższą jakość. Dobrej klasy komplet garnków czy form do zapiekania wytrzyma lata, gwarantując świetną jakość potraw oraz komfort ich użytkowania. Solidnych naczyń z żeliwa najlepiej szukać w renomowanych sklepach z akcesoriami do kuchni. Te działają stacjonarnie, ale też w sieci i współpracują z renomowanymi markami akcesoriów kuchennych. Wytrzymałe naczynie żeliwne powinno sprawiać wrażenie solidnego, musi być dość ciężkie, powinno też posiadać wygodne uchwyty. By ułatwić sobie gotowanie, warto też wyposażyć się w praktyczne pokrywki.
Jak dbać o naczynia wykonane z żeliwa?
Jeśli naczynia żeliwne mają posłużyć przez lata, nie tracąc swoich właściwości, trzeba o nie właściwie dbać. W razie możliwości garnki z żeliwa najlepiej myć wodą, bez dodatku silnych detergenów, miękką, nie rysującą powierzchni gąbką.Nieemaliowane naczynia żeliwne potrzebują także regularnego natłuszczania. Inaczej ich powierzchnia może zacząć rdzewieć, co oznacza, że garnek został bezpowrotnie uszkodzony.
Naczynia żeliwne dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl.