Zasady bezpieczeństwa podczas pracy na kuchni
Wykonując zawód, którego charakter jest naszą pasją, można by rzec, że nie przepracujemy ani jednego dnia w życiu. Jeżeli ktoś uwielbia nosić czapkę kucharską, dostrzega w jedzeniu wspaniałe smaki i zapachy oraz przede wszystkim lubi komponować posiłki, będzie to dla niego czysta przyjemność, a nie jedynie źródło utrzymania.
Na co uważać podczas pracy z żywnością?
Na stanowisku kucharza czy pomocy kuchennej, osoby takie mają na co dzień wbrew pozorom styczność z wieloma niebezpiecznymi czynnikami. W kuchni istnieje ryzyko oparzeń, skaleczeń i innych tego typu zagrożeń. Każdy pracownik niezależnie od rangi, czy to z dużą, czy z małą czapką kucharską winny jest znać odpowiednie przepisy BHP, zapoznając się z nimi przed podjęciem pracy.
Kuchenki gazowe służące w kuchni każdej restauracji do gotowania, stanowić mogą zagrożenie przy nieumiejętnej obsłudze. Noże, będące narzędziem pracy, powodować mogą liczne okaleczenia, jednak w przypadku doświadczonego kucharza, nawet bardzo szybkie szatkowanie cebuli nie pozbawi go ani jednego włosa spod czapki kucharskiej.
Regularne kontrole świeżości produktów.
Prócz nielicznych produktów takich jak np. miód, mocne alkohole czy sól, reszta posiada wymagany termin przydatności do spożycia, który wymaga stałej kontroli. Aby przedłużyć ważność produktów, stosuje się pewne techniki. Za pomocą pakowarki próżniowej, można opakowywać żywność, pozbawiając powietrza ze środka folii, co znacząco przedłuży świeżość i smak pokarmu. Lady chłodnicze i zamrażalki utrzymują odpowiednio niską temperaturę zużywanych na bieżąco produktów, dzięki czemu szybko się nie psują.
Jeżeli poprzez niedopilnowanie zostanie wydany zepsuty posiłek, nawet najwyższa czapka kucharska nie uratuje kuchmistrza przed zwolnieniem dyscyplinarnym, a restauracji przed zamknięciem i karą sanepidu.
Gorący temperament kucharzenia
Ciepło, jakie generują gotujące czy piekące się potrawy, potrafi znacząco pogorszyć komfort pracy kucharza. Pomimo że na głowie gości czapka kucharska, która w sposób higieniczny zabezpiecza przed kapaniem potu z czoła, pracownicy mogą odczuwać dyskomfort. Z tego też powodu, zwłaszcza w porze letniej, urządzeniem niezastąpionym w kuchni jest klimatyzator.
Wilgoć w kuchni jest co najmniej niemile widziana. Powoduje ona gromadzenie się pleśni na ścianach, czy produktach, takich jak np. chleb, co jest niedopuszczalne. Z pomocą przychodzą specjalistyczne okapy, umiejscowione tuż nad czapką kucharską gotującego pierogi kucharza.
Czapka kucharskie dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl.