Jak przygotować susz warzywny?
Jesień to najlepsza pora na przygotowywanie przetworów na zimę, kiedy dostęp do świeżych warzyw jest ograniczony. Najczęściej przygotowujemy soki, dżemy, sałatki warzywne, ogórki kiszone lub konserwowe. Warto pomyśleć także o suszu warzywnym, który możemy wykorzystać do przygotowania różnych potraw.
Zastosowanie suszu warzywnego
Suszone warzywa to doskonała baza do przygotowania różnego rodzaju zup, sosów lub dodatków warzywnych do drugiego dania. Suszone buraczki to idealna baza do szybkiego przygotowania domowego barszczu, kiedy się nam spieszy.
Suszone warzywa zachowują więcej wartości odżywczych niż warzywa mrożone. Dodatkowo zajmują znacznie mniej miejsca.
Susz warzywny po zetknięciu się z wysoką temperaturą i wodą odzyskuje naturalne kolory warzyw, ich aromat i smak. Dzięki temu suszone warzywa są pełnowartościowym dodatkiem do wielu potraw.
Jak przygotować susz warzywny?
Nie jest to trudne i nie zajmuje dużo czasu. Do suszenia należy wybierać zdrowe i jędrne warzywa, najlepiej w pełni sezonu. Posiadają wtedy najwięcej wartości odżywczych i najwięcej aromatu.
Warzywa należy najpierw obrać i umyć, a następnie pokroić. W zależności od zastosowania można warzywa pokroić w kostkę różnej wielkości lub talarki. Tak przygotowane warzywa można suszyć w elektrycznej suszarce lub w piekarniku. W tym ostatnim przypadku temperaturę należy ustawić na 50 stopni Celsjusza i zostawić uchylone drzwiczki, by para wodna mogła się wydostać na zewnątrz. Wysuszone warzywa należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach.
Pomidory najlepiej suszyć na słońcu, zyskają wtedy na smaku i aromacie i niewiele będą się różnić od suszonych pomidorów pochodzących z Grecji czy Włoch. Potem należy przełożyć je do słoika i zalać zalewą z dodatkiem oliwy i przypraw.
Jakie warzywa można suszyć?
Praktycznie do suszenia nadają się wszystkie warzywa z wyjątkiem ogórków, które zawierają zbyt dużo wody. Do suszenia nadają się nie tylko części korzeniowe, ale także natka pietruszki, botwinka, koperek.
Z części warzyw można przygotować gotowe mieszanki, które będą potem dodawane do zup Dodatkowo taką mieszankę można wzbogacić dodatkiem ulubionych ziół, np. lubczykiem, tymiankiem czy rozmarynem. Doskonale podkreślą smak potraw.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Ogrodnik S.A..